Jak przebiega badanie tomografem?

Neurochirurgia

Czym zajmuje się neurochirurgia?
Charakterystyka elektromiografii
Zabiegi w ramach neuroradiologii zabiegowej
Jak przebiega badanie tomografem?
Rezonans magnetyczny wskazania i przeciwwskazania
Objawy rwy kulszowej
Dziedziny neuroonkologii
Choroby kanału i rdzenia kręgowego a schorzenia kręgosłupa
Zasięg neurochirurgii wewnątrznaczyniowej
Polecamy
Neurochirurg Warszawa
Terapia prądem
Neurolog

Jak przebiega badanie tomografem?


Wiele nowoczesnych procedur badania pacjentów z podejrzeniem poważniejszych schorzeń przebiega w sposób mało inwazyjny. Mimo tego wiedza na ich temat jest na tyle mała, że wiele osób obawia się brania udziału w badaniach, odmawiając sobie tym samym szansy na zdiagnozowanie schorzeń, które jeszcze kilkanaście lat temu były praktycznie nie do odkrycia we wczesnym stadium.

Badanie tomografem – co to jest? Badanie tomografem to badanie przeprowadzane metodą tomografii rentgenowskiej, które daje możliwość uzyskania przekrojowego obrazu ciała danego pacjenta. Obrazy tworzone wskutek badania mogą być dostępne w wymiarach 2D oraz 3D. Metody badania tomografami weszły do medycyny przede wszystkim w XX wieku, jednakże dopiero w ostatnich dziesięcioleciach zostały na dobre upowszechnione.

Badanie tomografem – wskazania Przede wszystkim badania tomografem wykonuje się w diagnostyce obrazowej schorzeń obejmujących czaszkę i wewnętrzne jej narządy. Jest to jedno z pierwszych badań realizowanych przy podejrzeniu udaru mózgu. Badanie to daje najszybsze efekty, ale też może być niepolecane u pacjentów uczulonych na środki cieniujące, niezbędne do przeprowadzenia samego badania.

© copyright 2011 Nota prawna
© 2017