Rezonans magnetyczny wskazania i przeciwwskazania

Neurochirurgia

Czym zajmuje się neurochirurgia?
Charakterystyka elektromiografii
Zabiegi w ramach neuroradiologii zabiegowej
Jak przebiega badanie tomografem?
Rezonans magnetyczny wskazania i przeciwwskazania
Objawy rwy kulszowej
Dziedziny neuroonkologii
Choroby kanału i rdzenia kręgowego a schorzenia kręgosłupa
Zasięg neurochirurgii wewnątrznaczyniowej
Polecamy
Neurochirurg Warszawa
Terapia prądem
Neurolog

Rezonans magnetyczny wskazania i przeciwwskazania


Istnieje wiele rozmaitych badań, które wykonywać można praktycznie u wszystkich pacjentów. Takie nowoczesne metody badawcze mogą być dobrą alternatywą dla diagnostyki bardziej inwazyjnej, mającej więcej negatywnych, potencjalnych skutków, jeśli chodzi o zdrowie oraz kondycję pacjenta. Badania rezonansem magnetycznym jest jednym z doskonałych przykładów na takie właśnie podejście.

Rezonans magnetyczny jako diagnostyka obrazowa Rezonans magnetyczny jest jedną z metod diagnostyki obrazowej, które zalicza się do nieinwazyjnych. Cały proces opiera się na działaniu pól magnetycznych i nie wymaga zastosowania np. promieniowania rentgenowskiego. To sprawia, że można je przeprowadzać u pacjentów, u których ta druga metoda jest po prostu niewskazana i wiąże się z jakimś ryzykiem, m.in. u kobiet w ciąży.

Przeciwwskazania do badania Najczęstsze przeciwwskazanie do badania rezonansem magnetycznym dotyczy przede wszystkim przypadków, w których niezbędne jest wprowadzenie do ciała pacjenta środka cieniującego, zwanego również kontrastem. W takim przypadku zachodzi ryzyko pojawienia się zmian alergicznych. Badania nie wykonuje się też u pacjentów, u których dokonano wszczepienia metalowych elementów czy aparatów elektrycznych.

© copyright 2011 Nota prawna
© 2017